יש תקלה בדוד?

טופ דודים יעזרו לך לאתר ולתקן כל תקלה בדודי שמש וחשמל.

סיבות לכך שדוד שמש לא מחמם

דוד השמש או החשמל שלכם אינו מחמם ברמה מספיק טובה? בין אם זה חורף או קיץ, הנה כל הסיבות לכך שאין מים חמים בדוד.

למה דוד לא מחמם?

דוד שמש לא מחמם? הנה הסיבות המרכזיות לבעיה:

ישנם כמה סיבות מרכזיות לכך שדוד שמש לא מחמם טוב או לא מספיק אפילו למקלחת אחת, הנה הסיבות:

1. אין מספיק מים חמים בקיץ: אז דוד השמש לא מחמם בקיץ? הרי אנו רגילים שבכל קיץ עקב מזג האוויר החם וקרני השמש, להיכנס למקלחת ללא כל חשש ולהנות ממים חמים. אז במידה ואין לכם מים חמים בקיץ, ככל הנראה שהבעיה שלכם היא בקולט השמש, ראשית בדקו אם הוא נקי, במידה ולא שירות של ניקוי קולטי שמש עשוי לפתור לכם את הבעיה ללא הוצאה גדולה.

2. דוד לא מחמם בחורף? ישנם כמה תקלות עיקריות הגורמות לכך שחימום המים אינו מספיק במהלך החורף, התקלה השכיחה ביותר היא כמובן גוף החימום אשר נהרס לעיתים קרובות, החלפה של גוף החימום אינה יקרה כלל ובדרך כלל פותרת את בעיית המים החמים, במידה ולא נפתרה לכם הבעיה - המשיכו לקרוא.

3. בעיה בצנרת: סיבה מרכזית לבעיות אפשריות היא נזילה של מים מהצנרת. במקרה הזה הבעיה נעוצה בנזילה בחלקי הצנרת אשר מחברים בין הדוד עצמו לקולט. במקרה כזה יש לטפל בצנרת על ידי טכנאי מוסמך אשר יחליף את התשתית הישנה בחדשה. כתבנו בעבר על נזילות מדוד בעמוד הבא.

4. הצטברות אבנית בקולט: המערכות הסולאריות צוברות במשך הזמן אבנית המצטברת בקולט. אם דוד השמש שלכם לא מחמם כראוי בקיץ והמים לא מתחממים בקלות יכול להיות שזאת הבעיה. את הקולט ניתן לשטוף או להחליף מומלץ גם להתקין מסנן אבנית למניעת תקלות נוספות בעתיד.

5. נזילת מים מהדוד: אחת הבעיות הנפוצות היא נזילת מים הנגרמת בדרך כלל בדודים ישנים. במקרה של חוסר איטום מספיק או התיישנות יש לטפל בבעיה ולתקן את הדוד. אך אם עברו יותר מעשר שנים מאז זמן פעולתו מומלץ להחליף את הדוד.

6. קצר בחשמל כתוצאה מהדלקת הדוד: אחד המקרים הכי פחות נעימים. במקרה זה עליכם להזמין חשמלאי לבדוק את מקור הבעיה. המלצה אישית שלנו היא לתחזק את הדוד ואת הקולט אחת לשנתיים. כמו כל מכשיר חשמלי גם הם צריכים תחזוק על בסיס תקופתי.

7. הדוד לא מחמם מהר? התקינו מאיץ: אם יש לכם בבית דוד בנפח גדול בדרך כלל עליכם לחכות זמן רב עד לקבלה של מים חמים, ניתן להתקין מאיץ חום חיצוני לדוד אשר מזרז את התהליך והמים החמים יגיחו אליכם במהירות רבה יותר, זהו פתרון ידוע בקרב בתים בעלי נפשות רבות ועם דודי שמש או חשמל בנפחים מעל 200 ליטרים.

8. דוד לא מחמם לאחר החלפת גוף חימום​: אם החלפתם כבר את גוף החימום בדוד ועדיין הוא לא מחמם כשורה יכולה להיות לכך כמה סיבות, ראשית וודאו כי יש זרם חשמלי אל הדוד, שנית בדקו את הטרמוסטט של הדוד, לפעמים טרמוסטט תקול אינו מכניס לפעולה את גוף החימום ובכך גורם לתקלה להיראות כאילו "גוף החימום" הוא הבעיה.

9. הדוד דולק אבל לא מחמם בכלל: דוד שמש יכול לפעול גם מבלי לחמם את מים, הוא פשוט מראה לנו שהוא במצב הפעלה, לא נוצר קצר חשמלי אבל בפועל - אין מים חמים! התקלות האופייניות לכך הן: גוף חימום, טרמוסטט או כלל הפלאנג' שהוא כולל בתוכו גם את החלקים האלו, תקלה מאוד אופיינית לדודי חשמל ישנים.

 

10. אין מים חמים מהקולטים: אם הגעתם למסקנה זו, ככל הנראה שאתם לא מקבלים מים חמים מדוד השמש שלכם ללא הפעלתו באמצעות חשמל או גז. אם באמת יש שמש, יש לנו סיבה לחשוד בקולטי השמש. שייתכן שהם מלוכלכים או ככל הנראה סתומים. סתימה בקולט היא תקלה אופיינית לכך שאין מים חמים מדוד שפועל באמצעות השמש.

11. אין מים חמים בדוד משותף: מתגוררים בבניין משותף ואין לכם מים חמים? כל קודם, בדקו עם השכנים - האם קרה דבר זהה אצלם. התקלה האופיינית לבעיות מים חמים בבנייני מגורים היא משאבת סחרור או בשמה האחר משאבת ערבול, תפקידה הוא להזין את מיכלי הדוד הדירתיים במים חמים אשר מגיעים מהקולטים שממוקמים בגג - במידה והמשאבה אינה תקינה - ככל הנראה שהמים החמים לא יזרמו למיכל הדוד שבדירתכם.

11. דוד מחליף חום לא מחמם: זהו דוד בעל מנגנון נוסף אשר נקרא "מחליף חום" מעין ספירלה שנמצאת בתוך הדוד ואחראית לחימום מהיר יותר. לעיתים ישנם תקלות במגנון החלפת החום - מה שגורם לכך שהדוד לא מחמם. למידע נוסף על דוד מחליף חום לחצו כאן.

תחזוקה נכונה תמנע מכם תקלות בעתיד

דודי שמש וחשמל מאפשרים לנו לחיות חיים נוחים ולתפקד ביעילות במהלך היום. אם בימות החורף הקרים אין אפשרות להתקלח ולהשתמש כלל במים חמים הדבר יכול לפגום באיכות החיים. במקרים מסוימים מקלחת חמה על בסיס יומי היא צורך הכרחי במיוחד לצורך שמירה על ההיגיינה. הבעיות הקשורות לדוד שמש הן בעיות הפוגמות בחיי היום יום באופן שאינו מאפשר שגרת חיים תקינה. אך בסופו של דבר אלו הן בעיות פתירות וניתן לטפל בהן ביעילות. צריך לבדוק בעזרת איש מקצוע את הסיבות האפשריות לתקלה ולדעת איך לפעול באופן נכון בהמשך בשביל לא לחזור על אותה הטעות פעמיים. כמו כל דבר אחר בחיים תחזוקה נכונה יכולה בהחלט לעזור לכם להאריך את חייו של כל דוד ולאפשר תפקוד תקין ויעיל לאורך זמן.

לחצו לחיוג מהיר השאירו פנייה