מחפשים לרכוש או לתקן? תחסכו!

מילון מונחים

בעל המקצוע משתמש במונחים ומושגים מקצועיים? לא מצליחים להבין למה הוא מתכוון? בדיוק בשביל זה פורטל "טופ דודים" ערך בעבורכם מילון מונחים מקצועי של עולם דודי השמש והחשמל, כך תוכלו לדעת בדיוק על מה מדברים איתכם טכנאי הדודים והמתקינים.

מילון מונחים מקצועי לדודי שמש וחשמל

פלאנג' לדוד - חלק בדוד הכולל את הטרמוסטט וגוף החימום, כאשר המכסה שלו בצורת צלחת חיצונית לדוד וצמודה אליו, כאשר יש תקלה בפלאנג כמו נזילה או אי חימום מים, מחליפים לחלוטין את הפלאנג' בדוד המכיל בתוכו את גוף החימום והטרמוסטט.


טרמוסטט בדוד - אחראי על וויסות הטמפרטורה המתחממת בעזרת גוף החימום (חשמל), הטרמוסטט אחראי לחימום המים עד לטמפרטורה שהוגדרה לו. כאשר הוא מגיע אליה הוא נותן פקודה לגוף החימום להפסיק לחמם את המים למרות שהדוד עדיין דולק.


ברז אל חוזר לדוד שמש - אל חזור יהיה מותקן על צינור המים הקרים הנכנים אל הדוד ותפקידו יהיה לשמור על כך שהמים החמים לא יצאו מהדוד. כמו כן במידה ואין אספקת מים (הפסקת מים למשל) המים שבתוך המיכל ישמרו ולא יצאו דרך האל חזור.


שסתום בטיחות בדוד - שמו השני יהיה גם פורק לחץ, תפקידו לשומר על הדוד מפני התפוצצות בחימום יתר. כאשר הטמפרטורה גבוה בתוך הדוד בשל תקלה כלשהי פורק הלחץ נפתח והאדים וגם מים ישתחררו דרך השסתום על מנת לשחרר לחץ מהמיכל.


חמם מהיר לדודים - תוסף חיצוני לדודי שמש וחשמל המיועד לספק מענה למקלחת מהירה, החמם המהיר הוא מיכל חיצוני אשר מחמם במהירות ובאופן נפרד את המים כך שיהיה ניתן להנות ממקלחת במהירות ולקצר את זמן החימום של דוד החשמל. ניתן להתקין על כל דוד.


גוף חימום בדוד - בהמון מוצרי חשמל יש גופי חימום וגם כאן בדוד. תפקידו הוא לחמם את המים בעזרת המערכת החשמלית של הדוד. כאשר הוא תקול המים החמים יהיו בגלל קולטים ואנרגיית השמש בלבד. גוף חימום בדוד הוא הבלאי הנפוץ ביותר ונהרס לעיתים תכופות.


קולטי שמש - תפקיד קולטי השמש הוא לחמם את המים באופן טבעי דרך אנרגיית השמש, המים זורמים דרך צינורות נחושת הנמצאים בפאנלים וחוזרים אל המיכל שבדוד. ישנה חשיבות למיקום הקולטים ולגובה שלהם.


חבק לדוד - חלק המיועד להתקנה של דודי שמש וחשמל על גבי גגות רעפים, הוא בעצם תופס את הדוד ו"מחבק" אותו. זוהי תושבת המותאמת לגגות רעפים, בגג שטוח אין צורך בחלק זה (במרבית המקרים).


בוילר - מילה לועזית שפירושה הוא מיכל לחימום מים, בישראל אנו קוראים לבוילר דוד שמש. הדור הישן עדיין משתמש במושג "בוילר".

לכל שאלה נוספת אנחנו כאן

טופ דודים תמיד שמחים לסייע לגולשי האתר, תוכלו לגשת אל שאלות נפוצות ולמצוא מידע מעמיק אודות תחום הדוודים. אנו תמיד דואגים לעדכן ולחדש אודות התחום.