מחפשים לרכוש או לתקן? תחסכו!

כמה זמן מחזיק דוד שמש?

התקלקל הדוד ואתם לא יודעים אם הגיע הזמן להחליפו בחדש? בכל כמה זמן נהוג להחליף אותו ומהי תכולת החיים שלו? הנה הסבר מפורט לשאלה, כל כמה זמן מחליפים דוד שמש (וחשמל).

כמה זמן מחזיק דוד שמש?

אז כמה שנים מחזיק דוד שמש? תחולת החיים של דודי שמש בממוצע נעה בין 7 ל-10 שנים. זאת כאמור שהדוד מוחזק בתנאים ראוים, מתוחזקת באופן בסיסי והותקן בצורה נכונה. כמו כן, בלאי סביר בדוד יכול להופיע גם אחרי שנתיים של שימוש. כמו למשל גוף חימום או טרמוסטט שאינו מתפקד כשורה. אם הדוד אכן בעל תו תקן, בנוי מחומרים איכותיים ומתוחזק עם חלפים מקוריים, הסבירות היא שיחזיק מעמד לפחות 7 עד 10 שנים.

איך לשמור על תקינות הדוד

אורך החיים של הדוד יכול להיות ארוך יותר

נכון לדודי שמש יש בלאי ואין אחד שלא הצטרך לטפל בתקלה בדוד. בין אם זה גוף חימום שנהרס, אבנית שהצטברה או פלנאג' שדלף. אז איך אפשר לשפר את זמן השרידות של דוד השמש והחשמל וכיצד לשמור עליו לשנים רבות? הנה כמה דרכים:

 • התקנת מסנן אבנית: המים בישראל מלאי באבנית באזורים מסוימים יותר וישנם כאלו שפחות. התקנת מסנן אבנית ייעודי לדוד עשוי לעזור לו להחזיק מעמד שנים רבות. במיוחד כאשר מרבית התקלות שנגרמות בדוד הן עקב האבנית.
   
 • תחזוקה סדירה: ניקוי הדוד אחת לשנה או שנתיים, ניקוי הקולטים ובדיקת תקינות עשויה לסייע לכם לאתר תקלה מראש ולשמור על הדוד תקין לעוד כמה שנים.
   
 • שימוש בחלפים מקוריים: אם רכשתם דוד מחברה מסוימת וקיימת תקלה, השתדלו להשתמש בחלקים מקוריים של הדוד ולא בחלפים זולים.
   
 • טכנאי מורשה: לכל חברה יש מתקינים וטכנאים מורשים, השתדלו להיעזר במי שמכיר את הדוד שלכם בצורה הטובה ביותר, כמובן שבטופ דודים תמצאו טכנאי דודי שמש מורשים.
   

דודי שמש על גבי גגות

זמן האחריות ותוחלת החיים של הדוד

אם דוד שורד בין 7 - 10 שנים, מומלץ להנות מאחריות לפרק זמן קרוב ככל שיותר על מנת לא לשלם בעבור תקלות שיהיו בדרך, כמו כן - באחריות תקבלו חלקים מקוריים וגם שירות מטכנאי מורשה מטעם אותה חברה. ככה שכבר 2 סעיפים מתוך הפסקה מעלה כבר יש לכם. רוב החברות נותנות 4 שנות אחריות ויש כאלו שנותנות גם 8 שנים, מה שאומר שבממוצע תקבלו כ-6 שנות אחריות על דוד השמש. בכל אופן - מומלץ להרחיב את האחריות ככל שניתן. אם תרצו מידע נוסף על אחריות דודי שמש רשמנו על כך באתר.
 

משך תקופת האחריות הממוצעות:
4 שנות אחריות 6 שנות אחריות 8 שנות אחריות
גרף תקופת אחריות
⚠️ מתקיני הדודים אינם מחויבים לספק תקופת אחריות כלשהי, והיא ניתנת לשיקולם הבלעדי.

 

איך אדע שהגיע הזמן להחליף את הדוד?

ההתלבטות הגדולה מתחילה בשאלות כמו: מתי מחליפים דוד שמש? האם לתקן או להחליף את הדוד? ואנחנו כאן על מנת לעשות לכם סדר ובאמת לעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה, הנה הקרטריונים:

 1. א. הדוד זקן: אם הדוד שלכם בין 7 שנים  ומעלה, זה האות להחליפו.
   
 2. תקלות חוזרות: אם אתם מחליפים גוף חימום ואחרי כמה חודשים שוב. או שכל כמה חודשים צצה תקלה נוספת, אל תלחמו בדוד - החליפו אותו.
   
 3. דוד באיכות ירודה: אם רכשתם דוד בזול, אל תתפלאו אם לא יחזיק מעמד שנים רבות וזה בהחלט הזמן לרכוש אחד חדש ואיכותי יותר.
   
 4. מים חומים, ירוקים, עכורים: אם צבע המים משתנה ויש ריח רע ממי הדוד, ככל הנראה שציפוי האימייל שלו נפגע וזה סימן שצריך להחליפו, ניתן לקרוא עוד על מים חומים מהדוד כאן.
   
 5.  מיכל הדוד נפגע: אם יש חור במיכל הדוד או שקיבל עיוותים והוא מתחיל לעשות בעיות, אפשר להחליפו בחדש.

 

שאלות ותשובות נפוצות בנושא:

אלו השאלות שגולשים שאלו אותנו בהקשר לכמה זמן דוד שמש מחזיק ומהו אורך החיים של הדוד:

כל כמה זמן צריך להחליף דוד שמש?

רשמנו על הערכת זמן חיים לדוד השמש בפסקה הראשונה, בגדול יש טווח שנים וזה כמובן תלוי סוג הדוד שרכשתם וכן, תלוי בשימוש, קראו את התוכן שרשמנו בתחילת העמוד בהרחבה.


כמה זמן הרכיבים בדוד שמש מחזיקים?

אם משתמשים בסנן אבנית, רכיבים כמו גוף חימום לדוד וכלל מערכת הפלאנג יכולים להחזיק מעמד כ-5 שנים לערך מבלי שצריך להחליף אותם.