מחפשים לרכוש או לתקן? תחסכו!

איך פועל דוד שמש?

איך עובד דוד שמש? מה בנוגע לדוד חשמל? והאם יש הבדל בין פעולת דוד עם מחליף חום או בבניין משותף? טופ דודים יעשו לכם סדר לכל השאלות! - קדימה בואו נתחיל.

אז איך עובד דוד שמש סולארי?

למעשה דוד שמש המודרני הנו המצאה ישראלית של ד"ר צבי תבור. דוד השמש הוא מערכת המרה של אנרגייה סולארית למטרת חימום המים אשר נמצאים במיכל, הנה הסבר מדוקדק יותר (אך עדיין קל להבנה), איך זה עובד?


בדוד המים יש מים קרים, באמצעות צינור הם עוברים אל קולט השמש, שם הם מתחממים וחוזרים בחזרה אל מיכל הדוד, כעת המים החמים יהיו כלפי מעלה והקרים מטה, כאשר נוצר "סחרור" ותמיד המים הקרים הם אלו שיצאו אל הקולטים והחמים יהיו בדוד עצמו. כך זה ממשיך ועובד באופן רציף.

איך פועל דוד שמש

וקצת מידע יותר טכני

דוד השמש בנוי עם 4 כניסות יציאות מים ופורק לחץ אחד (שתפקידו לשחרר קיטור במידה והדוד התחמם יתר על המידה, אם למשל שחכתם דוד דלוק לזמן רב). טוב נמשיך, אז יש לנו את הצינור המים הקרים שנכנס אל הדוד (צינור מס' 1). משם יש יציאה של מים קרים אל הקולטנים (צינר מס' 2) ומהקולטנים יש צינור שמעביר את המים החמים בחזרה אל המיכל (צינור מס' 3) וכעת לצינור האחרון שמספק מים חמים למערכת המים בבית (להלן צינור מס' 4). 

איך עובד דוד שמש בבניין משותף

קולטי השמש נמצאים בגג הבניין והדוד נמצא בצמוד לכל דירה, איך מגיעים המים החמים? בכל בניין קיימת משאבת סחרור למי הדוד שתפקידה הוא "לדחוף" את המים ולעזור להם להגיע מן הדוד אל הקולט וההפך. ישנם בניינים בעלי מערכות מורכבות  יותר, אבל זאת בדרך כלל תיהיה המערכת האידאלית.

כיצד פועל דוד עם מחליף חום?

טכניקה חדשנית יותר אשר מסייעת לחימום המים באופן מהיר יותר וחסכוני באנרגיה. נכון הסברנו מעלה איך עובד דוד שמש? אז לקחו את הנושא צעד קדימה ובמקום שהמים החמים יחזרו אל הדוד וישהו בחלקו העליון, ישנו סליל בתוך הדוד עצמו אשר תפקידו להעביר את המים החמים לכל אורך הדוד, כך לתרום לחימום נוסף של המים באותה האנרגיה. תוכלו לקרוא בהרחבה כאן על דוד מחליף חום ולהבין עוד. בנוסף, קיימת האפשרות לתוספת מאיץ חום לדוד, שתפקידו לחמם את המים במהירות גבוהה יותר ובכך לצמצם את זמן ההמתנה עד שיהיו מספיק מים חמים.

ואיך עובד דוד חשמל?

במידה ואנרגיית השמש אינה הספיקה, לכל דוד שמש יש גם מנגנון חשמלי שתפקידו לחמם את המים (בעיקר בתקופת החורף), אז איך זה עובד? לדוד יש טרמוסטט שתפקידו להגיד לדוד לחמם או להפסיק לחמם את המים במיכל, אגב הטמפרטורה האידאלית היא בין 45 ל 55 מעלות. אז נניח וזה מתחת, אם זה כך - הטרמוסטט "אומר" לגוף החימום להתחיל לפעול וכמו קומקום, המים מתחממים עד לטמפרטורה המוגדרת בטרמוסטט.