שמירה על קולטים

במדור הבא תוכלו למצוא מדריכים, מאמרים ועוד מידע מקיף על דודי שמש וחשמל כולל קולטים.
אנשי העידן המודרני הורגלו לפתוח את הברז וליהנות ממים חמים בשפע לפי הצורך. במקרים הקיצוניים ביותר הם מזיזים מעט את שעון התזמון של החימום כדי להבטיח שהמים החמים לא ייגמרו מהר מדי. אבל כאשר אתם בעלי נכס, האם לא כדאי שתלמדו מעט יותר על מה שמתרחש על גגו של הבית שלכם? מה קורה אם הדוד שלכם, חלילה, מתפרק מהגג ונופל? או כאשר קולטי שמש של הדוד מתנפצים? מי אחראי לנזק ומי יאלץ לספוג את התשלום?

החוק בישראל – קולטי שמש

ראשית כדי לדעת שבכל בית בישראל החוק מחייב התקנת קולטי שמש. החוק הזה נובע מהראייה לפיה בארץ שטופת אור כמו שלנו חבל להחמיץ את החיסכון האדיר למשק ואת היתרון הסביבתי שבשימוש באנרגיית השמש לחימום מי רחצה. חוק זה אינו חל עליכם אם ביתכם גבוה מעשר קומות או שהוא נבנה לפני שנות השמונים. בכל מקרה אחר אמורים להתנוסס על גגכם קולטי שמש של הדוד. התקנת הדוד, האחריות על תקינותו, על עיגונו לגג ועל תפקודו – כולם באחריותכם הישירה כבעלי הנכס. עליכם לוודא שהטכנאי מתחייב מולכם על כל הסעיפים הללו ושאתם יכולים לישון בלב שקט. ככלל, הדוד עושה שימוש במים ובחשמל ולכן התקינות שלו חשובה במיוחד מכיוון שהוא עשוי להוות מפגע בטיחותי.

לא מוותרים על תו תקן

הדוד המותקן על גג ביתכם צריך לשאת תו של מכון התקנים, אך מסתבר שלא די בכך כי השוק משופע בתחליפים וזיופים. התקינה אומרת, למשל, שהדוד צריך להיות מצופה באמייל מבפנים, אבל אין דרך לבדוק זאת לפי מראה העין בלבד. כדאי לכם להעדיף תו תקן ישראלי מכיוון שתו כזה יינתן רק לדודים שאכן עברו בדיקה. בררו אם הדודים מותקנים בעמידה אנכית – צורת התקנה זו חוסכת בחשמל כי היא מאפשרת ניצול טוב יותר של תכולת הדוד. כמו כן וודאו עם טכנאי דודי שמש וחשמל שבדוד שלכם מותקן שסתום בטחון אשר מבטיח שהמים לא יגיעו לטמפרטורה גבוהה מדי ויגרמו חלילה ללחץ יתר או לכוויות. ולבסוף – כדאי להבטיח שהדוד יותקן במקום יבש יחסית ונוח לגישה.

משווק מורשה – ייעוץ מחברה מקצועית

מה באשר לקולטי שמש עצמם? גם כאן עליכם להישען על מיומנותו של המתקין שאמור להמליץ נכונה בהתבסס על איכות המים באזורכם האם נדרש קולט אחד או שניים. ככל שלומדים על התחום יותר מבינים שההגנה העיקרית שלכם היא האחריות שמציע המתקין. כאשר חברה מתחייבת מולכם על אחריות לתקופה של מספר שנים ניתן להאמין שהם יימנעו מחסכון בחומרי גלם או מסיכונים מיותרים. בחרו במשווק מורשה של חברה מוכרת וקחו ברצינות את נושא האחריות.
נושא נוסף שעולה לדיון סביב דודי השמש הוא נושא האבנית. הטכנאים יציעו מסנן לאבנית או ביקור תקופתי. כדאי לדעת שהתקנה של מאיץ חום אשר משפר את מהירות חימום המים מגבירה את בעיית האבנית. כאשר אתם עובדים מול טכנאי מומלץ שעובד עם חברה מוכרת כדאי לפעול בהתאם להמלצותיו. את החברות עצמן ניתן לבדוק באתר מכון התקנים.