רקע כללי על דודים

במדור הבא תוכלו למצוא מדריכים, מאמרים ועוד מידע מקיף על דודי שמש וחשמל כולל קולטים.
ישראל היא מדינה של דודי שמש ודודי חשמל ולמרות שפעמים רבות אנשים מזכירים עובדה זאת בקונטקסט שלילי, אי אפשר להתעלם מהיתרונות הרבים של דודים אלו. דודי השמש והחשמל מחממים לנו את המים ומהווים חלק אינטגראלי מכל בית בישראל. הדודים שימושיים מאוד ומשמשים אותנו לאורך שנים רבות.

קצת על דוד השמש

דודי שמש מנצלים את אחד ממשאבי הטבע העיקריים, אנרגיית השמש. ניצול זה נעשה בכדי לחמם את המים ולאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו ליהנות מהם בעת רחצה, אמבטיה מפנקת, שטיפה של הכלים ועוד. כל דוד שמש מכיל שני אלמנטים עיקריים - קולטני השמש, אלה קולטים את אנרגיית השמש, ומיכל נירוסטה שתפקידו לאגור את המים בתוכו. טכנאי דודי שמש מספרים לנו שבנוסף, ניתן למצוא בכל אחד מאותם דודי שמש גם מוליך שתפקידו העיקרי הוא להוליך את החום ולשמר אותו במיכל המים, דבר שמוביל לכך שהמים במיכל נשארים חמים כל עוד יש שמש חזקה וגם מספר שעות לאחר מכן.

קצת על דוד החשמל

דודי חשמל לעומת זאת עובדים בצורה קצת שונה. דודי חשמל מכילים בתוכם מיכל נירוסטה שמהווה את גוף החימום העיקרי של דוד החשמל. כאן מדובר על גוף חימום שמונע על ידי מנגנון חשמלי. מנגנון זה מחמם את המים הקיימים במיכל ומעביר אותם היישר לבית, כך שכל פעם שאנו מעוניינים במים חמים, אנו מדליקים את מתג החשמל וניתנת הוראה למנגנון החשמלי להתחיל לעבוד וזאת על מנת שנהנה ממקלחת חמה ומפנקת. דודי חשמל מכילים גם תרמוסטט שתפקידו הוא לווסת את חום המים כך שהכל יעשה בצורה מבוקרת.

ישראל ואנרגיית השמש

אלה הם שני הדודים הקיימים אבל כיום מדובר רבות על אנרגיה סולארית, אשר מפיקה לא רק חשמל אלא גם מים חמים מאנרגיית השמש. למרות שדודי החשמל נחשבים ליעילים ביותר, כיום המגמה היא לעבור לאנרגיה סולארית. ישנן חברות סולאריות המתקינות דודי שמש במחירים נמוכים מאוד מכיוון שישראל משופעת בשמש אותה כדי לנצל ודבר שמוביל להקטנת ההוצאות החודשיות על החשמל.
מידע על דודי שמש
דודי שמש וחשמל מעלים את השאלה בקשר לחיסכון באנרגיה. החוק בישראל אומר שכל בית בארץ חייב שיהיה לו דוד שמש. דודי שמש וחשמל שונים במהותם ובכל זאת ניתן לראות כי בתים נמוכי קומה קולטים יותר טוב שמש ולכן דייריהם מעדיפים דודי שמש, לעומת זו, כאשר מדובר על בניינים רבי קומות, הדיירים מעדיפים דודים חשמליים. דודי שמש וחשמל הם עניין אינדיבידואלי, כל אחד בוחר את זה שמתאים לו כראות עיניו, על פי הטכנולוגיה אותה הוא מעדיף.

דודי שמש סולארים

דבר אותו חשוב לדעת הוא שדוד שפועל על בסיס אנרגיית השמש, ידידותי לסביבה והחשמל אותו הוא מייצר נקרא חשמל ירוק. דוד זה מאפשר חיסכון הן בחשמל והן במים אולם התקנתו יקרה יותר מהתקנת דוד חשמלי. לעומת זאת, התקנת ומחיר דוד חשמלי זולה יותר, אבל הוא זולל יותר אנרגיה חשמלית וגם חשבון המים יוצא מנופח יותר. בסופו של דבר לכל דוד יתרונות וחסרונות, כל אחד מאיתנו עושה את השיקולים שלו ומגיע להחלטות הנכונות ביותר עבורו ובני ביתו.