מחפשים לרכוש או לתקן? תחסכו!

מבנה דוד

לא בטוחים איך בנוי דוד שמש? בעמוד תראו את המבנה של דוד שמש וחשמל.

מבנה דוד שמש ומרכיביו

דוד שמש מורכב מהקולטנים, מיכל המים שכולל את הפלאנג', שעליו יושבים גוף החימום והתרמוסטט, וצנרת מים שמחברת ביניהם. לכל דוד יש גם מערכת חשמלית שפועלת במקרה ואין שמש ובנוסף יש מערכת שסתומים שמורכבת משסתום פורק לחץ, שסתום אל חוזר ושסתום סגירה.

 

מבנה דוד שמש

איך בנוי המיכל של דוד השמש?

מיכל המים בנוי בצורת גליל ועשוי פלדה. סביבו יש פח מגולוון וביניהם קיים בידוד תרמי העשוי מפוליאוריתן. החלק הפנימי של הדוד מצופה על מנת למנוע התפתחות של קורוזיה בפנים. הציפוי הנפוץ ביותר עשוי ממלט אבל יש גם ציפויים עשויים אמייל. ישנם דודי שמש שעשויים מנירוסטה ולא מפלדה ולהם אין קורוזיה בכלל אך העלות שלהם גבוהה יותר. המטרה של מיכל המים של דוד השמש היא להכיל את המים, לחמם אותם ולשמור אותם חמים לאורך זמן.

איך בנויים הקולטנים של דוד השמש?

קולטני דוד שמש בנויים בצורה של של מלבן ממתכת כשבחזית שלו יש זכוכית. בתוך הקולטן יש צינור מים שחור כשמאחוריו יש לוח פח בצבע שחור. תפקידם הוא לבלוע את אנרגיית השמש ולהמיר אותה לחום. גודל הקולט הוא 190 ס"מ אורך X 80 - 150 ס"מ רוחב והוא נמצא בשיפוע של 45 על גג רעפים. הקולט מותקן על הגג והוא פונה דרומה מפני שישראל נמצאת בחצי הכדור הצפוני של כדור הארץ.

איך בנויה הצנרת של דוד השמש?

הצנרת בדוד שמש מורכבת מ-5 צינורות:

 1. צינור הזנה ראשי: צינור אחד הוא צינור הזנה ראשי. תפקידו להזין מים קרים ממערכת המים המרכזית אל עבר מיכל המים. הוא נמצא בתחתית הדוד ואורכו 10 ס"מ.
   
 2. צינור הזנה לקולטנים: התפקיד של הצינור השני הוא להזין מים קרים ממיכל המים אל הקולטנים הוא נמצא בתחתית הדוד ומחובר לתחתית הקולטנים.
   
 3. צינור ספק מים חמים לדוד: תפקיד הצינור השלישי הוא לקחת את המים החמים מהקולטנים בחזרה אל מיכל המים. הוא נמצא בקצה העליון של מערכת הקולטים ולרוב מחובר בצד השני לראש מיכל המים, אך לפעמים הוא גם מחובר לתחתית הדוד.
   
 4. צינור ספק מים חמים לבית: תפקיד הצינור הרביעי הוא לספק מים חמים אל עבר מערכת המים הכללית של הבית.הוא נמצא בתחתית הדוד והולך לעבר כל אורכו של הדוד.
   
 5. צינור פורק לחץ: בתחתית הדוד יש עוד צינור עם שסתום חד כיווני שהמטרה שלו היא לווסת את לחץ החום הפנימי של הדוד על מנת למנוע מהדוד להתפוצץ.

אילו שסתומים יש בדוד שמש?

בכל דוד יש לפחות 3 שסתומים:

 • שסתום אל חוזר: השסתום האל חוזר נסגר אוטומטית כשיש הפסקת מים כללית ותפקידו למנוע מעבר של מים מהדוד לצנרת המים הקרים.
   
 • שסתום ביטחון: שסתום ביטחון מחובר לצינור פורק הלחץ וכאמור תפקידו הוא לפרוק לחץ ולמנוע מהדוד להתפוצץ.
   
 • שסתום סגירה: כנראה על שסתום הסגירה פחות שמעתם - מדובר על שסתום שמטרתו לאפשר ניתוק של זרם המים הקרים במידה וצריך.

מבנה דוד חשמל ומרכיביו

דוד חשמל מורכב כמו דוד שמש רק בלי מערכת הקולטנים ועם תוספת אחת - חמם מהיר. החמם המהיר מורכב מצינור מתכת כשבחלק התחתון שלו יש לו פתחים קטנים והוא נהיה צר בחלקו העליון. הוא יוצא מתחתית הדוד ומגיע כמעט עד לצינור יציאת המים החמים. בתוך הצינור הזה יש גוף החימום שעושה את העבודה של חימום המים. החמם עוזר בחימום הדוד בזכות כך שהוא מחמם את הכמות הקטנה שבצינור מאוד מהר ובכך גורם לזה שלא צריך לחמם את כל המים בדוד בשביל להשיג מים חמים.